Esküvői fotós, esküvői fotók, esküvői fotózás a Nászriporterektől
Esküvői fotós, esküvői fotózás Magyarországon és bárhol a világon

április 2009

Amikor beüt a ménkő

esküvői fotó, esküvői fotózás, esküvőfotó, esküvőfotós, esküvői fotósA rémálmaim közé tartozik a betegen történő fotózás. Míg a munkák egy részét át lehet ütemezni, az esküvőknek az a sajátosságuk, hogy nem szívesen rakják át őket a fényképész kedvéért, főleg nem az utolsó napokban… Rengeteg esküvőn dolgoztam már, egy részükön nem százszázalékos állapotban. Szenvedtem már térd- és derékfájástól, kinlódtam már hetekig, beinjekciózva, fájdalomcsillapító tapaszokkal, de a legrosszabb mégiscsak lázasan-influenzásan vagy vírusos hasmenéssel esküvőt fotografálni.

090425-143203

Olyankor az ember alig tud lábra állni, nemhogy nehéz felszerelést cipelni. Ezen a hétvégén viszonylag olcsón megúsztam, „csak” egy napig vacogtam lázasan .. naná, hogy szombaton, az esküvő napján.  Persze ilyenkor bennem van a dac: „csakazértis” megmutatom, hogy így is képes vagyok  jó dolgokra. Hál’istennek, miután az ember sokadszor esik át ilyesféle krízishelyzeteken, kialakul egyfajta sztoikus magabiztossága, ami segít az újabb, hasonló akadályok előtt.

090425-1341371

De azért el kell mondjam, ilyenkor áldom a sorsot, hogy nem egyedül dolgozom és van segítségem, akire baj esetén támaszkodhatom. Ez bizony komoly biztonsági háló alattam.

Köszönet a hátországnak

Az esküvőfotós szakma talán legsötétebb árnyoldala az, hogy „családellenes” életformaként muszáj megélni. Az esküvőfotós akkor dolgozik, amikor mások pihennek. A legtöbb munka arra az időszakra esik, amikor az emberek nyaralnak, mulatnak, élvezik az iskolaszünetet. A top esküvőfotósok évi 20-25 hétvégén akár 40-50 vagy több napot is távol vannak a családjuktól (igen, túlnyomó részük  családos ember) , nagyon sokszor pénteken és szombaton is dolgoznak, akkor, amikor otthon a legnagyobb szükség volna rájuk.  Bonyolultabb a feladatuk azoknak, akik hétköznapi állásuk mellett végzik ezt a munkát. Mégis, a legnehezebb azon családok helyzete, ahol az anya, a feleség a fényképész.

Ez a rövid bejegyzés nektek, házastársainknak mond köszönetet, akik eltűritek ezt a rengeteg lemondással és távolléttel járó életformát, alkalmazkodva hozzánk, hogy a munkánknak élhessünk. Sokan közületek nem csak eltűritek, de aktívan támogattok bennünket, első számú kritikusként vagy fő inspirálóként hozzájárultok kiteljesedésünkhöz.

Kedves társaink, köszönöm nektek a támogatást, megannyi kollégám és barátom nevében. Kérjük segítségeteket a most induló 2009 évi szezonban is.

20090314-180504

Lesz puuumpáááám

Az esküvői ipar kívülről jó üzletnek látszik és egy ideig talán valóban így is volt. Kevés volt a szolgáltató, kicsi a verseny és magasak az árak.  Aztán az elmúlt néhány évben – ahogy ezt egyre többen felismerni vélték – a helyzet gyökeresen megváltozott.  Mára sokszorosan többen próbálják eladni a portékájukat és önmagukat, mint amennyi szolgáltatásra, termékre igény van a piacon. A verseny kiélezett és a kevés prémium szolgáltatás mellett mindent elönt a középszer és a gagyi.090511-185048

De mi van akkor, ha valaki nem ért az egyes területekhez, nincs néhány milliós tőkéje esküvői vállalkozás indításához? És itt jönnek képbe a derivatív szolgáltatók, amelyek a tényleges szolgáltatások tetejére rátelepedve próbálnak megélni. Ilyenek az esküvői portálok és különböző internetes fizetős „szaknévsorok”, kiállítások és esküvői sajtótermékek, amelyek a szolgáltatóktól lefejt bevételekből élnek. De míg a kiállításokhoz, sajtótermékekhez általában komoly tőke, szakértelem és háttér, addig az internetes platformokhoz leginkább csupán egy úgy-ahogy megírt weboldal és némi ambíció szükséges (na jó, ebben a műfajban is vannak kivételek, de nem sokan).090511-174303

A friss kedvencem egy új versenyző, aki kitalálta, hogy nem vacakol, csinál vagy tíz egyforma oldalt és megfeji az összes szolgáltatót, fényképészeket, virágkötőket, ruhaszalonokat, cukrászokat, ékszerészeket (és mindenki mást, aki hirtelen az eszébe jutott).  Ez igen, akár zseniális üzleti modell lehetne, csak az a gond vele, hogy már másoknak is eszébe jutott, így ezekből a „szaknévsorokból” lassan több van mint szolgáltatóból. Annyi ilyen adatbázis-szerűség és ezekben olyan irdatlan mennyiségű szolgáltatói banner rohangál már az interneten, hogy képtelenség eldönteni, melyikre kattintson először az ember.  Tényleg senki nem ismeri fel, hogy semmi értelme újabb és újabb, csupán linkeket és telefonszámokat tartalmazó adatbázist létrehozni? Senki nem látja, hogy ezek egymást teszik értéktelenné?

De most kitaláltam a tutit. Csinálok én is egy oldalt, amely összegyűjti az összes esküvői szaknévsor/adatbázis-t, ‘információs’ portált és a szolgáltatókat fejő istentudjamicsodát. Az lesz a címe, hogy www.össznemzeti-esküvői-überpumpa.hu. Kedves esküvői szaknévsorok és marketing-izék, lehet jelentkezni, ez egy soha vissza nem térő lehetőség!

Az oktatás szerepéről

Kanadában élő  kollégánk, S. András által tartott kétnapos tanfolyam valószínűleg jónéhányak szemét felnyitotta azzal kapcsolatban, melyek az igazán fontos kérdések az esküvőfotózásban. Több mint egy éve vetettem fel a kérdést ebben a blogban, miszerint sokan túlságosan sok jelentőséget tulajdonítanak a technikai kérdéseknek. Bár rengeteg helyen leírtam már, meglepő, milyen kevés szó esik arról, hogy a kulcs nem a technikai eszközökben, hanem a fotós személyiségében van.  Sokak számára keserű lesz szembesülniük azzal, hogy bizony nem erre a pályára valók, mert ugyan fotográfusként látni is csak keveseknek adatik meg, de ezek közül is csak töredékük alkalmas az esküvőfotózás magas színvonalon való művelésére, mivel ehhez megfelelő lelkialkat is szükséges. Végtelenül leegyszerűsítve: a vezető esküvőfotósok egyszerűen jó srácok(bocs lányok), akik iránt a menyasszony könnyen érez feltétlen bizalmat. Igen, a jó fotó titka – a tudáson kívül- nem a drága cucc, hanem a kölcsönös bizalom. Az a fotós, aki képes arra, hogy néhány perc alatt felépítse a bizalmi légkört maga és az ügyfél közt, az kerül olyan pozícióba, hogy megfelelő anyagokat készítsen. Bizony, ez is a mesterség része, azonban csak bizonyos határok közt tanulható meg és – valljuk be- a profit szaga által körbelengett vadkapitalista hazai esküvőfotós világ nem igazán megfelelő terep a tanulásra.

A hazai szakirányú oktatás legfontosabb szerepe szerintem nem az volna, hogy technikai ismereteket adjon, mert az csak az ábécé ebben a bonyolult szakmában. Hogy mégis melyek volnának a legfontosabbak?

Szerintem:

  • mentális felkészítés, a görcsös teljesítménykényszer kezelése,
  • az alkalmazott pszichológia alapvető fogásainak elsajátítása, kommunikációs tréning
  • a jó fotók elkészítéséhez szükséges feltételek tudatosítása és azok kialakításához szükséges ismeretek átadása,
  • inspirálás

Előrebocsátom, nem ismerem Andrást, sem a módszereit. Viszont éppen elég esküvői fotóst ismerek a nemzetközi élvonalból ahhoz, hogy tudjam, mitől sikeres ő is.  Abban is biztos vagyok, hogy ugyanúgy dolgozik, ahogy mi Monával. Lendületből, humorral, közvetlenséggel, mindvégig pozitívan, játékosan. Másképp ugyanis nem lehet.  Nem csodálkoznék, ha  a workshop résztvevői közül sokan csak most döbbentek volna rá arra, hogy esküvőt fotózni, az mindenekelőtt hihetetlenül érdekes, vicces, szórakoztató JÁTÉK.

Mikor először hallottam a tanfolyamról, azt találtam mondani valamelyik pillanartos kollégának: sokan meg fognak lepődni, hogy nem azon a területen kapják majd a legfontosabb információkat, amelyen képzelik.

Nos kollégák, igazam lett vagy igazam lett 😉 ?

<